نامه سرگشاده به لرد کوربت از کاسل ویل

 

لرد کوربت عزیز

 

با احترام عمیق، در خصوص مصاحبه شما با بخش فارسی بی بی سی که در سایت بی بی سی به تاریخ 23 فوریه 2007 انعکاس یافت، مقدمتا بسیار خوشحالم که مطلع شدم شما وارد یک بحث آزاد در رابطه با سازمان مجاهدین خلق شده اید. همانطور که میدانید، سؤالات زیادی در مورد سازمان مجاهدین خلق مطرح است که هنوز بی پاسخ مانده اند.

 

شما در مصاحبه خود اشاره کردید که دلیل اصلی ممنوع شدن سازمان مجاهدین خلق در بریتانیا و سایر نقاط تماما سیاسی و منافعی با رژیم ایران مطرح بوده است. این ممکن است درست باشد، اما آنچه من میخواهم بدانم این است که چرا سازمان مجاهدین خلق هنوز در لیست گروه های تروریستی در تقریبا تمامی کشور های غربی علیرغم مناقشات بسیاری که بین غرب و دولت اسلامی وجود دارد، نگاه داشته شده است؟ همانطور که بخوبی مطلع هستید، بریتانیا سخت ترین مواضع را بر  علیه ایران در اروپا دارد، و در عین حال این کشور هدایت برخورد اتحادیه اروپا با سازمان را هم به عهده داشته و هنوز دارد. آیا این واقعیت تئوری شما مبنی بر اینکه موضوع تماما سیاسی است را باطل نمیکند. من مایلم بدانم که اگر سازمان مجاهدین خلق بدلایل سیاسی وارد لیست شد چرا در شرایط فعلی بدلایل سیاسی از لیست خارج نمیشود. دولت بریتانیا چه منافع سیاسی را در حال حاضر دنبال میکند که هنوز مجبور است سازمان را در لیست باقی بگذارد؟

 

من فکر میکنم که دلیل اصلی در خصوص لیست شدن سازمان مجاهدین خلق به عنوان یک گروه تروریستی سیاسی نیست. برعکس من معتقدم که موضوع کاملا امنیتی است. تمامی سرویس های امنیتی در غرب سازمان مجاهدین خلق را به عنوان یک فرقه مخرب میشناسند که استفاده از خشونت در آن ها نهادینه شده است. دلیل اینکه سازمان مجاهدین خلق در حال حاضر بطور کامل در خصوص انجام هرگونه فعالیتی در غرب ممنوع نشده است، به جهت اختلافات غرب با رژیم ایران، میتواند سیاسی باشد، اما هیچ مقام امنیتی یک فرقه که استفاده از خشونت را تئوریزه کرده است را بدون مراقبت رها نمیکند. برای سرویس های امنیتی جهت اینکه قادر باشند سازمان مجاهدین خلق را آزادانه و طبق قانون مونیتور نمایند، باید سازمان را در لیست گروه های تروریست قرار دهند. شما خودتان خوب میدانید که سازمان مجاهدین خلق بعد از سقوط دیکتاتور سابق عراق صدام حسین دیگر یک تهدید امنیتی برای ایران محسوب نمیشود ولی کسانی که مسئول امنیت در اروپا هستند نمیتوانند چنین ادعایی را با اطمینان در خصوص کشورهای غربی نیز داشته باشند.

 

شما در مصاحبه تان اشاره کردید که تاریخ عملیات مسلحانه سازمان مجاهدین خلق به قبل از سال 2001 بر میگردد. شما به این مطلب استناد کردید که آنان هیچ عمل خرابکارانه و تروریستی از آن زمان به بعد انجام نداده اند. آنچه من واقعا میخواهم بدانم اینست که آیا سازمان مبارزه مسلحانه که زمانی محور ایدئولوژی و استراتژی و تاکتیکش بوده است را کنار گذاشته است یا در حال حاضر قادر به انجام آن نیست؟ شما همچنین ترور رئیس سابق زندان اوین را تأیید کردید. برای من واقعا معما شده است که اگر کشتن افرادی که سازمان در داخل کشور تاکنون ترور کرده است مشروع است، هزاران سوژه مشابه آنها در ایران وجود دارند. چرا سازمان مجاهدین خلق هیچ اقدامی جهت ترور آنها انجام نمیدهد و چرا مبارزه مسلحانه خود را از سال 2001 متوقف کرده است؟ و اگر آنها واقعا به این نتیجه رسیده اند که مبارزه مسلحانه را متوقف کنند، چرا آنها این موضوع را رسما اعلام نمیکنند و گذشته خود را به نقد نمیکشند و چرا شما هنوز اعمال گذشته آنها را توجیه مینمائید؟

 

من نمیدانم آیا شما پاسخی به این سؤالات دارید یا خیر؟ من ممنون خواهم شد اگر شما به طریقی توضیحی در خصوص سؤالاتی که در این نامه مطرح کرده ام بدهید. بهرحال من قلبا امیدوارم که سازمان مجاهدین خلق سر عقل آمده و نقش مهمی در صحنه سیاسی ایران ایفا کند. بنابراین من مایلم پیشنهاد کنم که بهترین کاری که سازمان مجاهدین خلق میتواند انجام دهد اینست که در حال حاضر گذشته خود را نقد کرده وبروشنی استفاده از خشونت را به هر شکل در برابر هر کس و در هر زمانی مردود بداند. من مطمئن هستم که اگر چنین کند در جهت عالیترین مصالحش عمل کرده است.

 

با تشکر فراوان

 

ارادتمند

 

ابراهیم خدابنده

Ebrahim_khodabandeh_2006@hotmail.com

 

28 فوریه 2007


 

با تشكر از شما بخاطر ورود به این وب سایت  در معرفی آن باید بگویم که آنرا به تشویق دوستانم با اهداف و ملاحظات زیر طراحی و ایجاد کردم:

  • با توجه به چاپ خلاصه خاطرات زندگیم به انگلیسی  و ترجمه آن به فارسی اینجا محلی است برای مشتافان تا اصل آنرا ملاحظه نمایند.

  • از آنجا که کتاب تنها داستان زندگی من بدون جهت گیری و نتیجه گیری خاص و جامع سیاسی و فلسفی است. اینجا محلی است جهت پاسخ به سئوالات و بیان نقطه نظرات من.

  •  امیدوارم در آینده این سایت محل برخورد آرا و عقاید افرادی شود که انسانها را سیاه و سفید ندیده و طرفدار تحمل پذیری میباشند. همچنین محلی برای ارائه آرا و عقاید دوستداران و کاوشگران فهم آزادی و دموکراسی در ایران و اسلام شود.

  • در این وب سایت و در مقالات نوشته شده بوسیله من، از بکار گیری وذکر القاب، تیتر و عنوان افراد که میتواند بکارگیری آنها حمل بر تأئید و عدم بکارگیریشان حمل بر رد و مخالفت با آنها شود معذورم مگر در مواردی که عنوان بخشی از نام فرد شده مثل "ستار خان" و یا " باقر خان" و یا "ملا صدرا" و..

  • در فاکت آوری از دیگران و در مقالات ارائه شده توسط دیگران کلمات و صفات توهین آمیز حذف میگردد.

  • استفاده از مطالب اين وب سايت با ذکر ماخذ و نام وب سايت بلامانع است.


For problems or questions regarding this web contact [M@Banisadr.info].
Last updated: 12/31/07. x